Akif Çağatay Kılıç büyükelçi ve Cumhurbaşkanı başdanışmanı oldu

Akif Çağatay Kılıç büyükelçi ve Cumhurbaşkanı başdanışmanı oldu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, eski Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ı başdanışmanı olarak atayıp büyükelçi unvanı verdi.

Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararında “Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 12. ve 13. maddeleri gereğince Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığına Akif Çağatay Kılıç atanmış ve kendisine Büyükelçilik unvanı verilmiştir” ifadeleri yer aldı.

Erdoğan’ın akşam saatlerinde açıklanan atama kararına göre aynı unvanlara sahip olan İbrahim Kalın MİT Başkanlığına atanmıştı.

AVRUPA KONSEYİ’NDEKİ KONUŞMASIYLA GÜNDEM OLMUŞTU

Kılıç Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde Avrupa’nın PKK’ya desteğini kınayarak, HDP’nin terör örgütüyle bağlantısı olduğunu söylediği konuşmasıyla gündem olmuştu.

AKİF ÇAĞATAY KILIÇ KİMDİR

Almanya’nın Siegen kentinde 1976 yılında doğan Akif Çağatay Kılıç, ailesinin Türkiye’ye dönmesinin ardından lise eğitimini İstanbul’da, lisans eğitimini ise İngiltere’deki Hertfordshire Üniversitesi’nde “Siyaset ve Avrupa Çalışmaları” bölümünde tamamladı. Siyaset Bilimi ve Avrupa Ekonomisi alanında eğitim gören Kılıç, Sabancı Holding Universal Trading UK Şirketi’nde 3 yıl süreyle İngiltere’de görev aldı.

2003 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkezi’nde Danışman olarak çalışma hayatına devam eden Kılıç, bu süreç içerisinde Başbakanlık Müşaviri, Özel Kalem Müdür Yardımcılığı gibi görevler üstlenerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde, Erdoğan’ın kurmay ekibinde uzun yıllar görev yaptı. Kılıç ayrıca, özel kalem müdür yardımcılığı görevini üstlendiği bu dönemde, yurt dışı gezilerinin çoğunda Erdoğan’ın tercümanlığını yaptı.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir