AYBİR’den sert açıklama: O gün elbette gelecektir.

İsrail güçleri, dün gece Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya baskın düzenledi. Kıble Mescidi’ne sığınanlara ses bombası ve kauçuk kaplı mermiyle müdahale eden İsrail polisi, buradaki kişileri copla darp etti.

İsrail’in özellikler Ramazan ayında düzenlediği bu alçak saldırıları bu sene tekrar etmesi sonraı peş peşe açıklamalar gelmeye devam ediyor. 

İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği’nden de bu zorbalıkla ilgili sert tepki geldi.

İşte İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği’nden (AYBİR) yapılan o açıklama;

İsrail’in Mescid-i Aksa baskınını şiddetle telin ediyoruz. Ramazan ayı içerisinde gerçekleştirdiği bu saldırının İsrail’in “terör devleti” olarak tanımlanmasını haklı çıkardığına inanıyoruz.

İsrail’in Ramazan aylarında mutat hale getirdiği bu tür saldırılarla sadece Filistinli Müslümanlara gözdağı vermekle kalmayıp hem onları hem de tüm Müslümanları tahkir ve tahfif etme amacı güttüğü anlaşılmaktadır.

İsrail, işgal ettiği topraklarda insan hakları ihlal türlerinin tamamını en aşırı uygulamalarıyla sergilemeye devam etmektedir. Bu durumun şimdilik cezasız kalması insanlık adına üzücü olsa da İsrail’in devlet yetkililerinin ve bu ihlalleri sahada icraya koyan kişilerin sorumlu tutulacağı gün elbette gelecektir.

İslam Ülkelerini  bu ve benzeri eylemlerde rol alanlara karşı ceza soruşturması başlatması ve tüm sivil toplum kuruluşlarının ilgili ulusal ve uluslararası mercilere başvuru  yaparak yargısal süreci başlatması gerektiğine inanıyoruz.

İnanıyoruz ki, kutsal değerlere ve mekânlara saygı göstermek her din ve inanıştan insanların sorumluluğudur. Bu nedenle, her din ve inanıştan kişi ve kuruluşları İsrail saldırganlığına karşı ses vermeye davet ediyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*