Çavuşoğlu: Suriye’den çekilirsek iç savaş devam eder

Dışişleri Bakanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Adayı Mevlüt Çavuşoğlu, TRT Haber’de gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Çavuşoğlu, Suriye ile normalleşme adımları kapsamında Türkiye, Suriye, İran ve Rusya dışişleri bakanları ile yapılacak toplantının Rusya’nın başkenti Moskova’da olacağını ve Rusya’nın Beşar Esar hükümeti ile görüştükten sonra tarih konusunda dönüş yapacağını açıkladı.

“Mayıs ayının ilk 10 günü içinde dışişleri bakanı düzeyinde toplantı gerçekleştirilmesi büyük bir olasılık” diyen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ‘Türkiye’nin bu angajmana siyasi sürecin tıkanması nedeniyle girdiğini’ söyledi.

‘MÜLTECİLERİN DÖNMESİ İÇİN SURİYE REJİMİYLE İŞBİRLİĞİ GEREK’

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, Çavuşoğlu, Suriye’deki söz konusu tıkanıklığı aşmanın yolunun Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2254 Nolu kararı çerçevesinde ülkenin seçime götürülmesi ya da Beşar Esad hükümeti ile muhalefetin müzakere ederek bir yol haritası üzerinde anlaşması olduğunu belirterek, aksi takdirde kalıcı istikrar ve barışın sağlanamayacağını ifade etti.

Çavuşoğlu, Suriyeli mültecilerin ülkelerine ‘güvenli’ şekilde dönmesi gerektiğine atıfla, “Bunların güvenli bir şekilde özellikle kendi şehirlerine ve evlerine dönebilmesi için Suriye rejimiyle işbirliği yapmak gerekiyor” ifadesini kullandı. Can güvenliği garantisi, dönen insanlara verilecek hizmetler, eğitim, sağlık, istihdam ve temel ihtiyaçların karşılanmasında kimlerle işbirliği yapılacağı konusunun önemli olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, öte yandan insani yardımlar dahil birçok boyutun da olduğunu dile getirdi.

‘ÇEKİLİRSEK KAN GÖVDEYİ GÖTÜRÜR’

Türkiye’nin Suriye’deki ‘güvenli bölgelerden’ çekilmesi durumunda buradaki boşluğu YPG’nin doldurabileceğine işaret eden Dışişleri Bakanı, “Ülkede siyasi süreçle ilgili bir mutabakat, ülkeyi birleştirecek bir yol haritası olmadığı sürece biz çekildiğimiz an burada kan gövdeyi götürür. İç savaş devam eder. Bu çatışmalar olduğu zaman yine birçok göçmen bizim kapımıza dayanır. Bunun birçok riskleri var” değerlendirmesini yaptı.

“Siyasi istikrar oluştuktan sonra ülkenin tüm güvenlik güçlerinin birleştirilmesi lazım ve buralarda tam hakimiyeti sağlayabilmek lazım” diyen Bakan Çavuşoğlu, “Yani Adana Mutabakatını uygulayabilecek bir yapıya kavuşması lazım. Aksi takdirde bizim için ulusal güvenlik tehdidi devam eder, dolayısıyla biz böyle bir riski alamayız” ifadelerini kullandı.

‘TARİHLERE BAKTIK, BİZE UYUYOR’

Türkiye-Rusya-Suriye ve İran istihbarat başkanlarının şimdiye kadar 3 kez, savunma bakanlarının 2 kez görüştüğünü ve dışişleri bakan yardımcıları düzeyinde de bir görüşme olduğunu hatırlatan Mevlüt Çavuşoğlu, şimdi bir sonraki toplantının dışişleri bakanları seviyesinde olacağını söyledi. Bakan Çavuşoğlu, “Bunun için Rusya’dan mayıs ayının ilk 10 günü için bazı teklifler aldık. O tarihlere baktık, bize uyuyor” bilgisini paylaştı.

Toplantının Moskova’da olacağını ve Rusya’nın İran ve Suriye ile görüştükten sonra tarih konusunda dönüş yapacağını kaydeden Çavuşoğlu, “Mayıs ayının ilk 10 günü içinde dışişleri bakanı düzeyinde toplantı gerçekleştirilmesi büyük bir olasılık” dedi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir