Duyuru Yapıldı: Bu Altcoin, Artık Gizlilik Coini Değil!

Duyuru Yapıldı: Bu Altcoin, Artık Gizlilik Coini Değil!

Gizlilik tokenları üzerindeki hükümet baskıları artarak devam ediyor. Bu da özellikle onlara yönelik sürekli sorun yaratan bir etiket olarak üzerilerine yapışıyor. Bu nedenle, Grayscale destekli altcoin projesi, gizlilik özelliklerini Blockchain’den kaldırmayı planlıyor. Bu doğrultuda proje, ana Blockchain korumalı havuzlarını kullanımdan kaldırma planlarını açıkladı.

Horizen, Gizlilik Coin etiketinden kurtulmaya çalışıyor!

Grayscale destekli Horizen, ana Blockchain’deki korumalı havuzların değerini düşürüyor. Altcoin projesi, bundan sonra artık sadece bir katman-0 Blockchain olduğunu söylüyor. Karar, düzenleyicilerin gizlilik coinleri üzerindeki baskısının ardından geldi. Kripto borsası Huobi, çeşitli yargı alanlarındaki düzenlemelere uymak için Eylül ayında birkaç gizlilik parasını listeden çıkardı. Ayrıca, Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Avrupa Bankacılık Otoritesi Mart ayında tokenlerle ilişkili kara para aklama riskini vurgulayan taslak kılavuz yayınladı. Bu gelişmelerin ardından Horizen Twitter’da son kararını şu şekilde duyurdu:

Horizen ana Blockchain korumalı havuzlarının kullanımdan kaldırılması, gizlilik özelliklerinin Horizen ana Blockchain’den konsensüs düzeyinde kaldırılacağı anlamına geliyor. Bu da ZEN’in bu değişiklikten sonra artık bir gizlilik coini olmayacağı demek.

Böylece, kullanımdan kaldırma işlemi tamamlandığında, protokolün yerel tokeni ZEN artık bir gizlilik coin’i olmayacak. Bu yüzden, diğerlerinin yanı sıra Monero (XMR), Dash ve ZCash’ten farklı bir kategoriye girecek.

Bugün itibariyle sektördeki düzenleyici ortam göz önüne alındığında, menkul kıymetler olarak etiketlenen ve gizlilik özellikleri kullanan tokenlar, çoğunlukla Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) gibi düzenleyiciler tarafından hedef alınıyor. Gizlilikten vazgeçmesinin, Horizen’i yakın vadede birçok yaptırım eyleminden kurtarması mümkün. Horizen’e göre, değişiklikler Ağustos ayında test-net üzerinde yayına girecek. Daha sonra, main-net bu yılın Eylül ayında değişiklikleri kaydedecek.

Gelişmenin altcoin fiyatı üzerindeki potansiyel etkisi

Önerilen değişikliklerin uzun vadede ZEN fiyatını nasıl etkileyeceği belirsizliğini koruyor. Ancak haber, altcoin fiyatını günlük bazda %6,63 oranında düşürdü. Bu yüzden altcoin, hafta içindeki kazanımlarının tamamını geri verdi. Basın zamanında ZEN, 6,76 dolardan işlem görüyordu.

Horizen, sektördeki en büyük node altyapısı tarafından desteklenen sıfır bilgi özellikli bir Blockchain ağı. Blockchain’lerin birlikte çalışabilirliği, SNARK doğrulamasını kullanan ve side-chain türü, konsensüs, hız ve gizlilik konularında tam esneklik sağlayan Zendoo protokolü tarafından sağlanıyor. Ağa bağlı Blockchain’lerin kriptografik doğrulaması muazzam bir ölçek sağlıyor. Ayrıca, ağ şu anda 10.000.000 TPS’lik bir verim sınırıyla 10.000’e kadar side-chain’i destekliyor.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir