Emekli zammının ardından milyonların gözü kulağı bu haberde: İkramiye zammı için yeni tahmin!

Milliyet.com.tr/ Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün katıldığı televizyon programında en düşük emekli aylığının 7 bin 500 liraya yükseltildiğini duyurdu.

Bu müjdenin ardından gözler, söz konusu kararın uygulanması için TBMM’de yapılacak yasal düzenlemeye çevrildi.

En düşük emekli aylığının 7 bin 500 liraya yükseltilmesi yönündeki kararın ilerleyen günlerde yasalaşması ve zamlı aylıkların nisan ayında hesaplara yatırılması bekleniyor.

Söz konusu artıştan, EYT düzenlemesiyle emekli olanlarla beraber emeklilerin yarısından fazlası yararlanacak.

BAYRAM İKRAMİYELERİ NE KADAR OLACAK?

Emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarında 1100’er lira olarak verilen ikramiyelerde de artışa yer verilirken, bu konuda da ilerleyen günlerde adımların atılacağı öğrenildi. Peki yeni ikramiyeler kaç para olacak? Ekonomist Muhammet Bayram cevapladı.

Bayram açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Emekliler Derneği’nin bazı talepleri var. En düşük emekli aylığının artırılması ile alakalı, burada asıl çıkış noktası en düşük emekli aylığının asgari ücret tutarı kadar olması y önünde. Bunun da bazı handikapları var.

Asgari ücret alan kişiler hala emeklerini verip çalışan kişiler. Onların belli ölçüde maaşlarının fazla olması gerekiyor. Emekliler artık ödediği primlerin geri alınması suretiyle emeklilik maaşı alıyorlar.

Haziran sonu itibarıyla memur ve emeklilere yapılacak zamla birlikte bir artış bekliyoruz. Şu anda 8 bin 507 lira olan asgari ücret tutarı şu anda bile açlık sınırının altında kaldı. Hatta sayın Cumhurbaşkanı buna ilişkin “Biz gerekli olursa asgari ücrete ara bir zam yapabiliriz” demişti. Haziran ayında ben asgari ücretlilere ara zam yapılacağını düşünüyorum.

Bayram ikramiyesi 1100 TL civarında. Bayram ikramiyesi geçen yıllarda makuldü ama bu sene enflasyon karşısında alım gücü yitirildi. 1100 TL olan emekli ikramiyelerinin en az 1500-2000 lira seviyesine çıkarılacağını düşünüyorum.

Emekliler Derneği’nin Bakan Bilgin’den banka promosyonlarının güncellenmesi ile ilgili bir isteği oldu. Banka promosyon ücretlerini bankalar kendileri belirliyor.

Bankalar Merkez Bankası ve BDDK’nın regülasyonlarına göre TL mevduat bulma yarışındalar. Döviz mevduatı TL mevduatından fazla ise daha fazla maliyetleri söz konusu.

Emeklilere milli gelirden pay verilmesine ilişkin dosya iletildiğinden bahsedildi. Emekliler, asgari ücretliler de aynı şekilde enflasyon kadar zam yapılmasındansa milli gelire göre pay verilmesi en doğru yöntem.

O yüzden hem emeklilere hem diğer çalışanlara yapılacak maaş artışlarının milli gelirden pay verilmesi suretiyle artırılması daha doğru olur. Milli gelirden pay verilmesi durumu gayet makul, inşallah bu yönde bir düzenleme yapılır.”

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir