Euro/TL, yeni haftaya yüzde 1’e yaklaşan yükselişle başladı

Euro/TL, yeni haftaya yüzde 1’e yaklaşan yükselişle başladı

Bayram tatilinin sona ermesiyle beraber piyasalar yeniden açıldı. Tatil sonrası ilk iş gününde dolar kuru 4 lira artarken, Euro/TL ise yüzde 1’e yaklaşan bir yükseliş gerçekleştirdi.

Dolar/TL, yüzde 0,17’lik günlük yükselişle 26,05 seviyesinden işlem görüyor. Dolar kuru, son işlem gününü 26 lira 1 kuruştan tamamlamıştı.

Euro/TL ise yüzde 0,85’lik yükselişle 28,37’den fiyatlanıyor. Euro/TL, gün içerisinde 28,46’ya kadar yükselmişti. Euro kurunun önceki kapanışı ise 28,13 lira seviyesiydi.

Euro/dolar paritesi ise yüzde 0,19’luk düşüşle 1,08 seviyesinde bulunuyor.

Küresel ve yurt içi gündem

Küresel piyasalar, ABD’de enflasyon endişesinin azalmasıyla yeni haftaya pozitif bir seyirle başladı.

ABD’de geçen hafta açıklanan enflasyon verilerinin beklentilerin altında artış kaydetmesi dünya genelinde risk iştahını artırdı.

Cuma günü açıklanan verilere göre, ABD’de kişisel gelirler mayısta bir önceki aya kıyasla yüzde 0,4 artarken, kişisel tüketim harcamaları yüzde 0,1 ile beklentilerin altında artış kaydetti.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı gıda ve enerji kalemlerinin hesaplama dışı tutulduğu çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi de aynı dönemde aylık bazda yüzde 0,3 ve yıllık bazda yüzde 4,6 arttı.

Analistler, bugün dünya genelinde imalat sanayi PMI verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 5.850 ve 6.000 seviyelerinin direnç, 5.700 ve 5.600 puanın destek konumunda olduğunu kaydetti.

Günün veri akışı

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

10.00 Türkiye haziran ayı imalat sanayi PMI

10.55 Almanya, haziran ayı imalat sanayi PMI

11.00 Avro Bölgesi, haziran ayı imalat sanayi PMI

11.30 İngiltere, haziran ayı imalat sanayi PMI

17.00 ABD, haziran ayı ISM imalat sanayi PMI

 

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir