Kripto 101: Ethereum satışı nasıl gerçekleşir? 

Kripto 101: Ethereum satışı nasıl gerçekleşir? 

Ethereum blockchain teknolojisi ile üretilen kripto para Ether (ETH) kısa süre içerisinde Bitcoin’den sonraki en büyük kripto para ekosistemini oluşturmayı başardı. Bu coini satın alan insanlar zamanı geldiğini düşündüğünde satmak da isteyebiliyor. ETH hareketli bir piyasaya sahip. Kişiler isterlerse ellerindeki ETH’leri, bir debit karta bağlayarak harcayabilir veya gaz ücreti olarak ödeme talep edebilirler.

Burada size Ether satışındaki bazı püf noktaları aktarmaya çalışacağız. Bu yollardan ilki için yaşadığınız bölgede regülasyonlara uyumlu olan bir kripto borsasında hesap açmanız gerekiyor. Bunun için kimliğinizi sisteme tanıtmanız gerekebilir. Daha sonra söz konusu kripto paranızı hangi döviz cinsinde satmak istediğinize karar vereceksiniz.

Borsaların belirli kripto varlıkları için kullandıkları cüzdanlar ve adresler var. Bazı tokenler farklı blockchain teknolojileri üzerine olabilir. Örneğin ERC-20 Ethereum üzerine geliştirilmiş. Bu sebeple işlemi yaptığınız cüzdan ile elinizdeki kripto varlığın uyumlu olduğundan emin olun.

Ether bir kez sizin cüzdanınız vasıtasıyla borsaya girdikten sonra, ne kadarını satmak istediğinize karar verebilirsiniz. Siz bu kararı merkezi borsaya bildirdikten sonra, olması gereken fiyat ile buluştuğunda satış işlemi gerçekleştiriliyor. İşlem tamamlandıktan sonra satış için belirlediğiniz ücret tarafınıza yatırılıyor. Eğer işleminizin sonunda fiziki para talep ettiyseniz bu paranın banka hesabınıza geçmesi birkaç gün sürebilir.  

View this post on Instagram

A post shared by Kriptokoin (@kriptokoinhaber)

P2P direkt kişilere satış

Alternatif olarak ETH’nizi bir borsada değil, direkt olarak başka bir kişiye de satabilirsiniz. Bunu yine online platformlar üzerinde yapıp, varlığınıza biçtiğiniz fiyata teklif geldiğinde gerçekleştirebileceksiniz. Bu ticaret boyunca işlemlerin güvenle ilerleyebilmesi için taahütler yerine getirilene kadar paralara sistem üzerinden bloke konulabildiğini eklemek gerek.

Satış kararı nasıl alınıyor?

İrili ufaklı her kripto yatırımcısının kendi yatırım stratejisi bulunuyor. Pek çok uzman bilgiye dayalı olan bu stratejilerin daha geçerli olduğu görüşünde. Bazı kişiler kafalarında bir ETH değeri belirliyor ve varlık bu değere ulaştığında satış emri veriyor. Uzun vadeli yatırımcılar ise kısa süreli fiyat hareketlerinden etkilenmiyor. Kimileri ise gün içerisindeki ufak fiyat dalgalanmalarından kar etmek için pek çok işlem yapıyor. Buna ‘active trading’ ismi veriliyor. Böyle bir yatırımcının günlük haber ve bilgi akışına çok iyi vakıf olması gerekmekte. Bir kripto varlığın fiyatını arz ve talep belirlediği için, haber akışı bu dengeyi etkileyebilir.  

Grafik okuma bilgisi

Yatırımı uzun vadeli yapan pek çok insanın ise grafik okumak konusunda bir bilgisi var. Kripto varlığın hangi olay karşısında hangi dönemde zirve yaptığı ve daha sonra hangi dönemde düşüş yaşadığı gibi çizgi hareketlerini okuyanlar daha sağlıklı projeksiyonlar ortaya koyabiliyor.

Bazı yatırımcılar ETH’lerini satmak yerine, fiyatı ABD doları gibi varlıklara bağlı olan Stablecoin’lere de çevirebiliyor. Bu yolu seçen yatırımcı, kripto para piyasalarındaki volalitelere karşı dijital varlığını korumuş oluyor. Stablecoin’lerin fiyatı, rezerv para birimlerinin seyrine veya emtialara göre şekillenebiliyor. Merkezi olmayan borsalar da (DEXs) Ether satışı için alternatif yollar arasında.  

Kaynaklar: Cointelegraph, Coindesk

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir