Kritik toplantı: Merkez Bankası 2 yıl sonra ilk kez faizi artıracak mı?

Kritik toplantı: Merkez Bankası 2 yıl sonra ilk kez faizi artıracak mı?

T24 Ekonomi Servisi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), saat 14.00’te faiz kararını açıklayacak. Beklentiler, Merkez Bankası’nın 2021 Mart ayından sonra ilk kez faizi artırması yönünde…

PPK, Hafize Gaye Erkan başkanlığında ilk kez toplanacak. Toplantıda yüzde 8,5 seviyesinde olan politika faizinin yükseltilmesine kesin gözüyle bakılırken, tahminler geniş bir aralıkta değişiyor.

AA Finans’ın PPK anketinde faiz tahminleri yüzde 12 ile yüzde 30, Reuters’ın anketinde ise yüzde 12,5 ile yüzde 30 aralığında gerçekleşmişti. AA anketinde politika faizine ilişkin medyan tahmin yüzde 19,25, Reuters anketinde yüzde 20 seviyesinde. 

Tahminler yüzde 40’a kadar çıkıyor

Merkez Bankası’nın “Piyasa Beklentileri Anketi” verilerinde ise politika faizi beklentisi yüzde 17,5 olarak tespit edilmişti. Küresel bankaların TCMB’ye ilişkin tahminlerinde de ayrışma görülüyor. ABD merkezli banka Goldman Sachs’ın politika faizinin tek seferde yüzde 40’a çıkarılacağı yönündeki beklentisi, diğer tahminlerden radikal bir şekilde ayrışıyor.

JP Morgan, Bank of America, Citibank faizin yüzde 8,5’ten yüzde 25’e, Morgan Stanley ise yüzde 20’e çıkarılacağı görüşünde. Standart Chartered’ın faiz öngörüsü ise yüzde 14 seviyesinde. Moody’s ise faizin yüzde 25-30 aralığında olmasını bekliyor.

Ekonomistlerin beklentileri yüzde 20’ler seviyesinde

T24’e değerlendirmelerde bulunan finans piyasaları uzmanı İris Cibre, 1000-1500 baz puanlık faiz artırımı beklerken, ekonomist Güldem Atabay ise faizin yüzde 20-25 seviyesine çıkarılacağını tahmin ediyor.

Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi iktisatçı Prof. Dr. Kamil Yılmaz ise politika faizinin en az yüzde 25’e yükseltilerek “faiz artırımlarına devam edilecek” mesajı verilmesi gerektiğini belirtiyor.

Faiz oranının yanı sıra yayımlanacak karar metni de merakla takip edilecek. Piyasa, PPK metninde güçlü bir enflasyonla mücadele mesajı verilmesini bekliyor.

Erdoğan faiz tutumunu değiştirmedi

Faiz kararı aynı zamanda Türkiye’nin “rasyonel” politikalara dönüş konusunda ne kadar istekli olacağını ortaya koyacak. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bakanlık görevini devralırken “Rasyonel zemine dönmekten başka çare yok” ifadelerini kullanmıştı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise faiz tutumunun değişmediğini söyleyerek “Tabii bazı arkadaşlar ‘Cumhurbaşkanı faiz politikalarında ciddi bir değişime mi gidiyor’ gibi bir yanılgının içine düşmesin. Ben burada aynıyım. Ama Hazine ve Maliye Bakanımızın şu andaki düşüncesi noktasında, biz tabii kendisine burada atacağı adımları süratle, rahatlıkla Merkez Bankası’yla beraber atmasını kabullendik, ‘hayırlı olsun’ dedik ve bu şekilde de enflasyonu tek haneye düşürmekteki kararlılığımızı da bildirdik.” değerlendirmesini yapmıştı. 

Geçmiş kararlar

Merkez Bankası’nın son faiz indirimi 6 Şubat’ta gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından gelmiş ve faiz 50 baz puan aşağı çekilerek yüzde 8,5’e düşürülmüştü. Şahap Kavcıoğlu Mart 2021’de göreve geldikten sonra eylül ayına kadar faiz oranlarında değişikliğe gitmemişti. Eylül ayında 100 baz puanla başlayan faiz indirimleri 2022 sonuna kadar sürmüş ve faiz yüzde 14’e çekilmişti.

Ancak 500 baz puanlık faiz indirimi ve kurumlara duyulan güvenin erozyona uğramasıyla Türk Lirası serbest düşüşe geçmiş, artan kur ve maliyetlerde beraber enflasyon hızla yükselmişti. Kavcıoğlu dönemindeki ikinci indirim dalgası geçen yılın ağustos ayında başlamış ve kasım ayında politika faizi yüzde 9 ile tek hanelere düşürülmüştü.

TIKLAYIN: Gözler Merkez Bankası’nın faiz kararında; ekonomistlerin görüşü ne yönde, nasıl bir karar bekliyorlar?

TIKLAYIN: Moody’s Merkez Bankası için faiz tahminini açıkladı

Reuters anketi: Merkez Bankası, faizi son 4 yılın zirvesine çıkaracak

JP Morgan: Merkez Bankası, faizi bu ay yüzde 25’e yükseltecek

TIKLAYIN: Goldman Sachs: Merkez Bankası faizi yüzde 40’a çıkaracak

 

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir