Instagram’da Engellendiğimi Nasıl Anlarım? [2023 Güncel]

Instagram’da Engellendiğimi Nasıl Anlarım? [2023 Güncel]

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformlarından olan Instagram’da her gün binlerce kişi birbirini takip ediyor. Ancak takip etmenin yanı sıra binlerce kişi de birbirini engelliyor. Bununla birlikte de kullanıcılar “Instagram üzerinden engellendiğimi nasıl anlarım?” sorusunun cevabını merak ediyor. Bu yazımızda Instagram engel durumu hakkındaki sorunun cevabını verdik!

Instagram’da engellendiğimizi nasıl anlarız?

Sosyal medya uygulamaları arasından en çok sevilen ve en fazla kullanıcıya sahip olan platform Instagram oluyor. Gün geçtikçe kendini yenileyen ve kullanıcı sayısını artırmayı başaran uygulama ayrıca bazı soru işaretlerini de beraberinde getiriyor. Bunlardan biri de Instagram engellenme olayının nasıl anlaşılacağı oluyor.

Instagram’dan birini engellemek oldukça dikkat çekici bir hareket gibi duruyor. Instagram, özellikle bir takım rahatsız edici ve tatsız olaylar meydana geldiğinde kullanıcıların istediği kişiyi engellemesine imkan tanıyor. Peki, siz birileri tarafından engellendiniz mi? İşte bu sorunun cevabına yakından bakalım.

Her şeyden önce “engelleme” olayını mantığını bilmek gerekiyor. Bir kişi sizi Instagram üzerinden engellediği zaman birbirinizin profilini görememe, aktifliğini veya son görülmesini görememe, profil fotoğrafını göreme, arama kısmında hesabının karşınıza çıkmaması ve mesajınızın gitmemesi gibi durumlar meydana gelir.

Bunun için siz de Instagram’da engellendiğinizi anlamak için ilk olarak söz konusu kişinin profiline bakın. Özellikle daha öncesinde DM’den konuştuysanız, mesaj geçmişinden “Profili Gör” butonuna tıklayın. Eğer profili açılmıyorsa ve “kullanıcı bulunamadı” hatası yer alıyorsa engellenmiş olma ihtimaliniz oldukça yüksek. Bunun dışında sizi engelleyen hesapları gösteren üçüncü taraf uygulamalar yer alıyor. Bu uygulamaları kullanarak engellenip engellenmediğinizi anlamanız mümkün.

Gerçekten engellendiniz mi yoksa hesap mı silindi?

Tüm bunlardan ayrı olarak dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta yer alıyor. Bunlardan biri de hesabın sizi gerçekten engelleyip engellemediği. Söz konusu kişinin hesabına ulaşamıyorsanız hemen engellediğini düşünmeyin. Çünkü ayrıca hesabını silmiş olması gibi bir ihtimal de yer alıyor.

Bu durumda ise ayrımı yapmak önemli. Silme ve engelleme arasındaki en önemli fark; birinde hesabın olması ama sizin karşınıza çıkmaması, diğerinde de hesabın hiç var olmaması. Eğer biri sizi engellediyse arama kısmında onu bulma ihtimaliniz var. Ancak kişi hesabını sildiyse onu hiçbir şekilde göremezsiniz.

Hatta hesabını silen kişiye profil bağlantısı üzerinden dahi ulaşmanız mümkün olmaz. Bunun dışında engellendiğinizi düşündüğünüz hesabı gizli sekme üzerinden görüyorsanız ancak normalde göremiyorsanız engel durumunun olma ihtimali oldukça yüksek.

Peki, siz Instagram engel konusu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir