Piyasaların gözü enflasyon verilerinde

Piyasaların gözü enflasyon verilerinde

Piyasalar, gözünü TÜİK tarafından açıklanacak eylül ayı enflasyon verilerine çevirdi. Kritik veri öncesi ekonomistlerin de TÜFE beklentisi belli oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) eylül ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerini yarın kamuoyuna duyuracak. TÜFE ağustosta aylık bazda yüzde 9,09 artış kaydederken yıllık bazda ise yüzde 58,94 olarak açıklanmıştı.

Ekonomistlerin eylül ayına ilişkin enflasyon beklentileri de belli oldu. AA Finans’ın, eylül ayı enflasyon verilerine ilişkin beklenti anketi, 12 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Aylık en yüksek beklenti yüzde 9, en düşük 4,05

Ankete göre, ekonomistlerin eylül ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 5,0 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin eylül ayı için enflasyon beklentileri, en düşük yüzde 4,05 ve en yüksek yüzde 9,0 aralığında yer aldı.

Ekonomistlerin eylül ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 5,00) göre bir önceki ay yüzde 56,37 olan yıllık enflasyonun yüzde 61,91’e çıkacağı hesaplanıyor. Öte yandan, ekonomistlerin 2023 sonu enflasyon beklentisi eylülde yüzde 65,50 oldu.

Yıllık tahminler yüzde 60’ın üzerinde

Reuters’ın anketine katılan 10 ekonomistin aylık TÜFE tahminleri yüzde 3,7 ile yüzde 6,2 artış bandında yer aldı.

Yıllık tahminler yüzde 60 ile yüzde 63,7 arasında bulundu.

Eylül ayı enflasyon verileri 3 Ekim Salı günü saat 10.00’da açıklanacak.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir