Prigojin’in ölümü sonrası Putin’den Wagner kararı

Prigojin’in ölümü sonrası Putin’den Wagner kararı

Afrika, Suriye ve Ukrayna’daki çatışmalarla Rusya’nın sahadaki önemli gücü olan Wagner’in, Yevgeny Prigojin’in ölümü sonrası nasıl bir yola gireceği ya da Rus devleti tarafından tasfiye edilip edilmeyeceği uluslararası basın tarafından da sorgulanıyor.

Prigojin’in ölüm haberinin ardından bir grup Wagner askeri, liderlerinin ölüm emrinin Moskova tarafından verildiğini iddia ederek “intikam” yemini etmişti.

Haziran ayında Moskova’ya baş kaldıran, Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko’nun araya girmesiyle bu ülkeye geçen grubun akıbeti belirsizliğini koruyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Wagner’i de ilgilendiren önemli bir kararname imzaladı.

Prigojin’in ölümü sonrası grubun olası isyanının önüne geçmek isteyen Putin, kararnameyle, tüm paralı askerlerin Rusya’ya bağlılık yemini etmesini zorunlu hale getirdi.

Kremlin de Rus lider Putin’in uçağın düşürülmesi emrini verdiği iddialarını reddetti.

KİMLİK TESPİTLERİ YAPILACAK

Öte yandan Rusya Soruşturma Komitesi (SLEDCOM), Wagner lideri Yevgeny Prigojin’in de yolcu listesinde olduğu belirtilen uçağın enkazından 10 kişinin cesedine ulaştıklarını açıkladı.

Kimliklerinin belirlenmesi için moleküler genetik incelemeler yapılacağını duyuran SLEDCOM, uçaktaki listede yer alan isimlerle ölen şahısların kimliklerinin eşleşip eşleşmediğini kamuoyuyla paylaşacak.

KAYNAK: HABER7

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir