YSK Başkanı’nından yerel seçim açıklaması

YSK Başkanı’nından yerel seçim açıklaması

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, yerel seçim hazırlıkları konusunda yeni bir açıklamada bulundu.

Habertürk’ten Fevzi Çakır’a konuşan ve YSK’nin bu hafta itibarıyla genelge çalışmalarına başlayacağını belirten Yener, “İlk çıkaracağımız genelge adaylık için görevden çekilmesi gerekenlere ilişkin olacak” ifadelerini kullandı.

Son milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin seçim kurullarından değerlendirme raporu aldıklarını dile getiren Yener, “Bu raporlar genelge çalışmalarımız esnasında dikkate alınacak. Seçim kurullarının bilgisayar, tarayıcı, yazıcı, oy verme kabini ve sandık gibi eksiklikleri bu ay sonuna kadar tamamlanacak” dedi.

ADRES DEĞİŞİKLİĞİ KONUSUNDA UYARDI

Seçmen listesinin 1 Ekim’de Mernis’ten alındığını ve bu liste üzerinden ne şekilde güncelleme yapılacağının ilke ve usullerinin 1 Ekim’de Resmi Gazete’de ilan edildiğini belirten Yener, bu tarihten sonra seçim takviminde belirlenecek olan askı süresine kadar adres değişikliğinde bulunacakların, adres değişikliğine ilişkin işlemlerin yapılmasına ilişkin temel ilkelerin; 1 Ekim tarihli Resmi Gazete’de ilan edildiğini ve askı süresine kadar adres değişikliğinde bulunacak seçmenlere ilişkin yöntemlerin ilan edildiğini, güncelleme işlemlerinin 1 Ekim tarihinden sonra Mernis’ten veri alarak değil belirlenen usul ve sürelerde seçim takvimi içinde ilan edilecek askı süresi içinde Seçim Kurulları’nca yapılacağını belirterek, ayrıca temel ilkelerin dışında deprem bölgesinde bulunan seçmenler, üniversite öğrencileri ve atamaya tabi personeller ile ilgili ilkelerin de Resmi Gazete’de ilan edilen karar ile belirlendiğini ifade etti.

“GENELGE ÇALIŞMALARIMIZ BAŞLADI”

Yüksek Seçim Kurulu’nun bu hafta itibarıyla yerel seçim mesaisine resmen başladığını vurgulayan YSK Başkanı Ahmet Yener, seçim takvimi ve genelgelere dair teknik çalışmaların başladığını kaydetti.

Yener, öncelikle aday olmaları halinde istifa etmesi gerekenlere yönelik tarihleri içeren genelgenin çıkarılacağını açıkladı. Yener, yine bir sandıkta kaç seçmenin oy kullanacağının da tespiti çalışmalarının öncelikli olarak sonuçlandırılacağını kaydetti.

YSK’nın 14 ve 28 Mayıs seçimleri sonrasında tüm seçim kurullarından değerlendirme raporu aldığını aktaran Yener, şunları kaydetti:

“Raporlar sayesinde seçimlerde yaşanan bazı ufak sorun ve eksiklikleri görme imkanı bulduk. Söz konusu raporlar yeni genelge çalışmalarımızda dikkate alınacak. Yine tüm seçim kurullarının donanımsal eksikliklerini olup olmadığını da sorduk. Bu konuda özel bir çalışma yaptık. Bilgisayar, tarayıcı, yazıcı, oy verme kabini, sandık gibi seçim kurullarında tespit edilen eksikliklerin hızla giderilmesine dönük çalışmalarımızı hızlandırdık. Ekim ayı itibarıyla tüm bu donanımsal eksiklikleri gidermiş olacağız. Yine seçim süreci içerisinde deprem bölgesine yönelik olarak kurulumuzca yerinde inceleme yapılacaktır.”

“1 OCAK’TA HAZIR OLACAĞIZ”

Seçimin başlangıç tarihi olacak 1 Ocak öncesinde tüm personellerin eğitimlerini tamamlamış olacaklarını bildiren Yener, “1 Ocak’ta tüm teşkilatlarımızla yerel seçime hazır olacağız. Seçimlerin şimdiden ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir